Halliwick
Koncepcja Halliwick jest sposobem uczenia uczestniczenia w aktywnościach w wodzie, niezależnego poruszania się w niej i pływania wszystkich osób, ze zwróceniem szczególnej uwagi na osoby z trudnościami fizycznymi i/lub w uczeniu się (IHA 2000).
Koncepcja stosowana jest w wielu krajach na całym świecie i jest szczególnie ceniona przez terapeutów, jako jedna z form wielokompleksowej rehabilitacji dzieci i dorosłych z uszkodzeniami pochodzenia neurologicznego, chorych z zaburzeniami słuchu i wzroku, oraz z zaburzeniami emocjonalnymi i trudnościami w zachowaniu i uczeniu się.
10-cio punktowy program koncepcji Halliwick stanowi podstawę nauczania niezależnego poruszania się w wodzie i pływania dzieci, młodzieży i dorosłych bez względu na rodzaj i stopień ich niepełnosprawności. Stosowany może być z powodzeniem przy prowadzeniu zajęć z maluchami do 4 roku życia jak i w nauce dzieci, młodzieży i dorosłych.

UDZIAŁ W KURSIE:
Kurs przeznaczony jest dla mgr rehabilitacji ruchowej, techników fizjoterapii, nauczycieli wychowania fizycznego, instruktorów pływania, pedagogów specjalnych oraz zainteresowanych pracą z osobami niepełnosprawnymi.Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymują międzynarodowy Certyfikat uczestnictwa w Kursie podstawowym Halliwick. Kurs zostaje zaakceptowany i zarejestrowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Halliwick.
Ukończenie Kursu Podstawowego Koncepcji Halliwick daje możliwości prowadzenia zajęć w wodzie z:
- osobami z dziecięcym porażeniem mózgowym, chorobami dystroficznymi, przepukliną oponowo - rdzeniową,
- osobami z zespołem Downa,
- osobami dorosłymi po wylewach lub uszkodzeniach rdzenia kręgowego,
- osobami z autyzmem,
- osobami z ADHD, trudnościami w zachowaniu i uczeniu się,
- osobami z upośledzeniem umysłowym i innymi chorobami pochodzenia neurologicznego.
mgr ANNA OLASIŃSKA
certyfikowany wykładowcaHalliwick Senior Wykładowca Halliwick
(IHA Rec. Senior Lecturer)
PROGRAM KURSU:
Zajęcia obejmują 25 pełnych godzin zegarowych, w tym 15 godzin – zajęć teoretycznych i 10 godzin zajęć praktycznych w wodzie. Trwa 4 dni (czwartek - niedziela).- Koncepcji Halliwick - Historia i filozofia
- Pomoce wypornościowe w Halliwick.
- 10-cio Punktowy Program Koncepcji Halliwick
- Kontrola oddychania
- Właściwości wody i ich wykorzystanie w nauce pływania osób z niepełno sprawnościami.
- Podstawy nawiązywania kontaktu i porozumiewanie z osobami o specjalnych potrzebach.
- Bezpieczeństwo w wodzie w odniesieniu do osób z różnymi dysfunkcjami.
- Aktywności wodne, zabawy i praca w grupie.
- Testy oceniające umiejętności i systemy nagradzania.
- Nauczanie. Techniki uczenia w grupie, indywidualne i osób ze specjalnymi potrzebami.
- Ocena postępów i ich zapisywanie.
- Ćwiczenia praktyczne w wodzie – nauka wspomagań i technik:
- Wejść i wyjść do/z basenu
- Wsparć w pozycjach wertykalnych i horyzontalnych
- Nauka kontroli oddychania
- Nauka kontrolowania równowagi (kontrola rotacji)
- Napęd i podstawowe ruchy pływackie
- Gry i aktywność dla grup o różnych poziomach umiejętności
1400 zł
(obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, materiały szkoleniowe, obiad, poczęstunek kawowy, certyfikat, ubezpieczenie)MIEJSCE:
Poznań
FitSwim
ul. Dolna Wilda 83/5, 61-563 Poznań
termin 14-17 marca 2019
www.fitswim.pl
KURS WATSU ® Basic
www.watsu.org.plWatsu® jest to łagodna forma terapii wykonywana przez terapeutę w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Łączy w sobie techniki shiatsu, elementy masażu, stretchingu i miękkiej mobilizacji stawów.
Koncepcja ta powstała w 1980 roku w Harbin Hot Springs w Kalifornii (USA). Twórcą Watsu® jest Harold Dull, który połączył pracę w wodzie z masażem Shiatsu, gdzie bardzo ważny jest aspekt kontaktu terapeuty z pacjentem, jego „obecność” podczas sesji.
Harold Dull mając humanistyczne wykształcenie i niezwykle kreatywną osobowość postanowił stworzyć nowy rodzaj niewerbalnej komunikacji pomiędzy dwojgiem ludzi z wykorzystaniem środowiska wodnego i technik wywodzących się z Zen Shiatsu, a nazwę Watsu® utworzył z połączenia słów: water i Shiatsu. Efektem jednoczesnego oddziaływania na ciało właściwości fizycznych wody i masażu, połączonych z odpowiednimi sekwencjami ruchowymi jest osiągnięcie głębokiej relaksacji. Sesję Watsu® przeprowadza się indywidualnie z klientem w ciepłej wodzie, co jest podstawą skuteczności tej metody. Jest to najbardziej rozwinięta forma pracy z ciałem z wykorzystaniem środowiska wodnego.
W Polsce coraz częściej koncepcja ta ma zastosowanie w rehabilitacji, branży SPA, wellness oraz odnowie biologicznej sportowców. To właśnie z Watsu® wywodzą się takie metody jak: Water Dance, Healing Dance, Aquatherics i Jahara Technique.
Watsu® i wymienione metody reprezentowane są Międzynarodowe Stowarzyszenie WABA (Wordwide Aquatic Bodywork Association), które dba o poziom szkoleń oraz prowadzi rejestr studentów i instruktorów na całym świecie. W Polsce, organizacją kursów oraz szkoleniem terapeutów zajmuje się Stowarzyszenie Terapii Wodnych Watsu Polska. Stowarzyszenie Watsu Polska posiada wyłączność na używanie chronionego znaku towarowego Watsu na teranie RP w zakresie m.in. organizacji szkoleń Watsu.

DLA KOGO:
Watsu® może być stosowane przez profesjonalistów, w kursie Basic Watsu mogą zatem uczestniczyć fizjoterapeuci, rehabilitanci, masażyści, specjaliści odnowy biologicznej.
Osoby nie mające medycznego wykształcenia (anatomia, fizjologia) mogą również uczestniczyć w kursach, jednak w przypadku chęci uzyskania uprawnień terapeutycznych muszą uzupełnić to wykształcenie. Przypadki takie rozpatrywane są indywidualnie.
Watsu® może być również stosowane na użytek domowy, dlatego zapraszamy do udziału w kursach inne osoby zainteresowane tą terapią. Nie ma określonych wymagań dotyczących wykształcenia kandydatów, najistotniejsze są cechy osobowości: otwartość, empatia, chęć niesienia pomocy innym.
Przeciwwskazaniem do udziału w kursie jest zły stan zdrowia. Osoby cierpiące na lęk przed wodą powinny zgłosić taką informację wcześniej.
CEL SZKOLENIA
Celem kursu jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami i technikami Watsu® Posiadanie wiedzy i praktyki w zakresie bezpiecznego i efektywnego prowadzenia sesji. Skupienie się na jakości relacji z drugą osobą oraz na płynności ruchów podczas wykonywania i łączenia poszczególnych technik. Poznanie podstawowych sekwencji Watsu®
Kurs jest pierwszym modułem profesjonalnego szkolenia Watsu
CZAS TRWANIA KURSU
Watsu® Basic trwa dwa dni. Zajęcia obejmują 16 godzin dydaktycznych (akredytowanych przez WABA).
mgr Krzysztof Miłkowski
Instruktor/Terapeuta Watsu (WABA Rec.), Wykładowca Halliwick (IHA Rec. Lecturer), Terapeuta Halliwick, Terapeuta Bad Ragaz Ring Method, Dyplomowany Terapeuta PNF.
PROGRAM KURSU:
2 dni (piątek - sobota)2 - 3 listopada 2018
1. Teoria
- Historia Watsu®,
- Bodźce fizyczne działające podczas sesji Watsu®,
- Zastosowanie w terapii,
- Wskazania i przeciwwskazania
- Proces certyfikacji terapeutów
- Zasady bezpieczeństwa
- Etyka pracy
2. Praktyka
- Właściwości fizyczne środowiska wodnego,
- Prawidłowy dobór i sposoby zakładania floats’ów
- Prawidłowe wsparcie ciała unoszącego się na wodzie,
- Pozycja ciała i praca nóg,
- Podstawowe sekwencje Watsu®
- Płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi technikami
- Pełna sesja Watsu 1